Wiadomości

27.03.2018

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie danych osobowych. Projekt ma trafić do Sejmu po świętach. Wprowadzenie ustawy wymusza prawo unijne. Nowelizacja przewiduje dodatkowe uprawnienia dla konsumentów, szczególnie dla internautów. Zgodnie z ustawą przedsiębiorca będzie musiał otrzymać od nas osobne zgody na każdy cel użycia naszych danych. Będzie też zmuszony poinformować o tym, że doszło do wycieku informacji o nas.

Ustawa wprowadza nowy organ nadzorujący ochronę danych - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ma się też skrócić czas rozpatrywania skarg w sprawie bezprawnego wykorzystania danych – z prawie 500 dni do 30. Urząd będzie miał również możliwość nałożenia kary finansowej za złamanie przepisów o ochronie danych osobowych.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega jednak przedsiębiorców przed niepotrzebnymi obawami związanymi z ustawą o ochronie danych osobowych. W ostatnich tygodniach wiele prywatnych podmiotów namawiało właścicieli drobnych firm do wykupienia „pakietu” przygotowującego do nowelizacji. Zwracano się między innymi do fryzjerów, którzy zapisują w zeszycie terminy klientów, mówiąc im, że tym samym „łamią nowe prawo”.

Projekt ustawy z 28 marca 2018 r.

Ministerstwo Cyfryzacji

wróć do listy wiadomości